انتخاب وب سایت مورد نظر :

دسترسی سریع :

سوالات متداول:

عمل قلب چقدر طول می کشد؟

عمل جراحی قلب، عمدتاً ۵/۲ تا ۵ ساعت طول می‌کشد. مدت زمان دقیق عمل جراحی قلب، بستگی به نوع و شدت بیماری و شرایط بیمار دارد که از قبل، به طور دقیق قابل پیش بینی نخواهد بود.


آیا در حین جراحی قلب، چیزی خواهم فهمید؟

خیر. بیمار حین انجام عمل قلب، در حالت بیهوشی کامل به سر می برد. همچنین به دلیل استفاده از داروهای آرام بخش، بسیاری از بیماران زمان عمل را فراموش می‌کنند.


پس از عمل به کجا منتقل می شوم؟

بیمار بلافاصله پس از عمل، به بخش مراقبت های ویژه قلب (آی سی یو) منتقل می شود که پس از مدتی به هوش خواهد آمد. در بعضی موارد، به علت بقای تأثیر داروهای بیهوشی، حرکت اندام بلافاصله پس از به هوش آمدن، طبیعی نخواهد بود.


ریسک عمل چقدر است؟

ریسک عمل قلب، بستگی به عوامل گوناگونی از جمله سن، نوع بیماری، شدت بیماری، عملکرد قلب، بیماری های جنبی و غیره دارد که در موارد خاص، قبل از عمل با بیمار و بستگانش در میان گذاشته خواهد شد.


پس از عمل، خوردن و آشامیدن چه زمانی مقدور می شود؟

معمولاً بیمار ساعت‌های اول بستری در آی سی یو را به یاد نخواهد آورد. با به هوش آمدن و قطع تنفس مصنوعی، عمدتاً بیمار پس از چهار ساعت قادر به خوردن و آشامیدن است. از اینکه شما بعد از عمل و در روزهای اول، اشتهای طبیعی ندارید، تعجب نکنید. این امر به علت سنگینی عمل، تغییر موقت در متابولیسم بدن و تغییر احساس چشایی، کاملاً طبیعی می باشد. باید بکوشید حداقل وعده های کوچک غذایی را حفظ کنید تا هر چه سریع تر، توانایی خود را باز یابید.


چرا بعد از عمل، شفافیت ذهنی قبل از عمل را ندارم؟

به علت استفاده از داروهای بیهوشی و به کارگیری دستگاه قلب و شش مصنوعی در حین عمل، بعضی بیماران به صورت موقت به بد‌خوابی، اضطراب، توهم و عدم شفافیت ذهنی مبتلا می‌شوند که امری کاملاً طبیعی بوده و به زودی برطرف خواهد شد.


چرا بعد از عمل دست ها و پاها ورم می کند؟

در بسیاری از موارد حین عمل، بافت اندام‌ها، حاوی آب بیشتر از حد معمول هستند (ادم) که در روزهای اول پس از عمل، با استفاده از داروهای موقتی به حالت طبیعی باز می‌گردد. به خصوص در صورت استفاده از وریدهای پا برای انجام عمل بای پس، در ماه‌های اول این شرایط ادامه خواهد داشت که با استفاده از جوراب واریس، از شدت آن کاسته خواهد شد. در اکثر موارد پس از ۳ ماه، پاها به حالت طبیعی باز می‌گردد.


زنی که تعویض دریچه قلب شده و داروی « وارفارین » مصرف می کند آیا می تواند باردار شود ؟

استفاده از داروی وارفارین در دوران بارداری مساله پیچیده و بغرنجی است . استفاده از این دارو حتی در افراد غیر حامله نیز نیازمند کنترلهای لازم و آزمایشهای مقتضی است تا چه رسد به افراد حامله .

گرچه گزارش هایی مبنی بر اینکه برخی از زنان باردار که در تمام مدت بارداری از این دارو استفاده کرده بودند ، فرزندان سالم و زایمان بدون مشکل داشته اند وجود دارد اما این موارد نادر و استفاده از این دارو برای زنان باردار بسیار خطرناک است .

این دارو می تواند خطرات توارثی ( اثرات سوء بر جنین ) و خونریزی ایجاد کند .

جراحان قلب سعی می کنند برای افرادی که تمایل به حاملگی دارند از دریچه های غیر مصنوعی ( حیوانی یا انسانی ) استفاده کنند . ولی در صورتیکه چاره ای استفاده از دریچه مصنوعی نباشد توصیه اول عدم بارداری تا آخر عمر است .

البته در صورت اصرار بیمار و خانواده اش و با قبول مسئولیت خطرات احتمالی ، در ماههای نخست بارداری و هم چنین در هفته های آخر بارداری ( که خطر خونریزی مادر و زایمان بیشتر است ) « مپارین » به جای « وارفارین » برای بیمارتجویز می شود .

توصیه ما به شما این است که اگر تصمیم به بارداری دارید حتما در تمام طول حاملگی تحت نظر متخصص قلب و متخصص زنان و زایمان قرار داشته باشید.